Aktualności
Home / Okolicznościowe medale na 400-lecie Ulanowa
wróć do wiadomości

Rozpoczynają się obchody 400-lecia przyznania miasteczku praw miejskich. Z tej okazji w USA powstają specjalny medale jubileuszowe.

Medale zaprojektował, ufundował i obecnie odlewa pochodzący z Ulanowa i od 40 lat mieszkający w Nowym Jorku wybitny rzeźbiarz Andrzej Pityński. Są  jego szczególnym darem dla rodzinnego miasteczka i zasłużonych jego obywateli, które osobiście im wręczy – Mistrz wykona na własny koszt 15 sztuk medalu, cena jednego wynosi 500 USD – informuje Janusz Bronkiewicz z Ulanowie.

Odlany w brązie na wosk tracony medal „400 lat Miasta Ulanów” ma 9 cm średnicy. Awers przedstawia popiersie Króla Zygmunta III Wazę w koronie z krzyżem i w zbroi. Po prawej stronie na ramieniu widnieje tarcza z herbem Miasta Ulanów. Na awersie medalu znajdują się napisy: Król Zygmunt III Waza – Ulanów 7.IV.1616 – Prawa Miejskie – S. Uliński – Ulina – 2016.

Rewers medalu przedstawia retmana z Ulanowa na „krypie” płynącej na rzece na tle Ulanowa. Rewers ma napisy: 1050-lecie Chrztu Polski – Ulanów – 1618 – bractwo św. Barbary.

– Medale są obecnie odlewane w odlewni ART w Ameryce, to trochę potrwa, ale w tym roku na pewno będą w Polsce – informował nas przed tygodniem Janusz Bronkiewicz.

Jeden egzemplarz znajdzie sie w otwartym jesienią ubiegłego roku muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, uzupełniając w ten sposób największą kolekcję jego medali oraz miniatur monumentalnych rzeźb. (pen)

medale medale-2

 

Źródło: Tygodnik Nadwiślański

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Wordpress Theme